Hluk tepelného čerpadla nemusí obtěžovat vás ani sousedy

Tepelné čerpadlo zvyšuje komfort bydlení a snižuje náklady na vytápění i chlazení domácností. Pokud o něm uvažujete při stavbě nebo rekonstrukci vaší nemovitosti, dobře zvažte výběr typu tepelného čerpadla, jeho celkový výkon i jeho umístění.

Hluk tepelného čerpadla vytváří především ventilátor a kompresor. Ventilátor s velkými lopatkami nasává obrovské množství vzduchu a tento proudící vzduch je v okolí slyšet. Dalším zdrojem hluku u tepelného čerpadla představuje kompresor a jeho vibrace. Současná tepelná čerpadla jsou vyráběna tak, aby mohla využívat inteligentní řízení otáček ventilátoru, jimiž se daří zabránit šíření především nepříjemných nízkých frekvencí.

Hlučnost se liší podle typu čerpadla a souvisí s kvalitou použitých materiálů i s umístěním zařízení v prostoru. Tak například tepelná čerpadla Schlieger mají hlučnost v rozmezí 39–45 dB, což je možné přirovnat k menšímu šumu v bytě nebo k tlumenému hovoru. Ani nejtišší zařízení vzduch-voda se ale s hlučností nedostane pod 35 dBA, což představuje tikot budíku, který slyšíte ze vzdálenosti tří metrů, nebo zvuk zapnuté myčky nádobí.

Na hlučnost tepelných čerpadel se vztahují i legislativní požadavky. Podle platných hygienických předpisů a norem nesmí zvuk tepelného čerpadla, měřený ve vzdálenosti dvou metrů od okna obytné místnosti sousedního domu, přesáhnout 40 dB.

Tipy na snížení hlučnosti

Venkovní jednotka tepelného čerpadla se instaluje blízko u domu a technické místnosti. Neměla by však stát přímo pod okny obytných místností, kde by mohla rušit. Nevhodné je umístění v rohu objektu, kde dochází k odrazům zvuku, ale i k horšímu proudění vzduchu, snížení účinnosti tepelného čerpadla a zvýšení otáček ventilátoru.

Mezi zadní stěnou tepelného čerpadla a stěnou domu by měla zůstat mezera alespoň 50 centimetrů. Před ventilátorem tepelného čerpadla by pak měl volný prostor alespoň 300 centimetrů. Kromě toho je pro instalaci tepelného čerpadla důležitý pevný podklad, který pohlcuje případné vibrace. Vhodný je například betonový základ. Díky těmto opatřením výparník tepelného čerpadla dobře nasává vzduch a zvuk ventilátoru se pak neodráží ani nerezonuje. Ke snížení hlučnosti můžete použít i speciální kryty na tepelné čerpadlo. Jsou navrženy tak, aby nebránily proudění vzduchu, ale přitom snižovaly hladinu akustického hluku změnou směru proudění vzduchu k zemi.

„Naše tepelná čerpadla mají provoz tichý jako běžný šepot. Jsou vyráběna s využitím moderních pracovních postupů a technologií – používáme u nich ventilátory a kompresory s proměnlivou rychlostí, volbu pozvolného startu a zastavení, stejně jako noční režimy s tišším provozem,“ vysvětluje Pavel Matějovič, provozní ředitel společnosti Schlieger. „Pokud si pořídíte kvalitní výrobek, který si necháte odborně namontovat, budete mít jistotu, že vás ani vaše sousedy nebude tepelné čerpadlo rušit.“

I proto je důležité před instalací systému tepelného čerpadla řešit nejen jeho výkon a příkon, ale zabývat se reálnými hodnotami hluku, kterých tepelné čerpadlo při provozu dosahuje.

Zveřejněno: 31. 08. 2023