Množí se podvody zaměřené na potenciální investory do kryptoměn

Od začátku roku bylo odhaleno přes 1500 globálních podvodných nástrojů zaměřených na potenciální investory do kryptoměn nebo uživatele, kteří se zajímají o jejich těžbu.

Během tohoto období společnost Kaspersky varovala více než před 70 000 pokusů uživatelů navštívit takovéto stránky a zabránila více než 320 tisícům potenciálních útoků.

Nejčastější taktiky kyberzločinců:

·         vytváření falešných webových stránek kryptoměnových burz: v tomto případě  uživateli údajně poskytnou kupón k doplnění účtu na kryptoměnové burze. Aby jej však mohl použít, musí provést ověřovací platbu, která obvykle nepřesahuje 0,005 bitcoinu (přibližně 200 amerických dolarů) a jde kyberzločincům do kapsy,

·         zasílání zpráv o falešném prodeji grafických karet a dalšího vybavení pro těžbu kryptoměn: k nákupu vybavení musí uživatel provést platbu předem, avšak  po zaplacení autor inzerátů přestane komunikovat,

·         vytváření phishingových stránek s různým obsahem, sloužících ke krádeži soukromých klíčů, které kyberzločincům umožňují získat přístup ke všem digitálním aktivům spojeným s kryptopeněženkou.

Kyberzločinci obvykle využívají oblíbené domény jako .com, .net, .org, .info, nebo také levnější domény: .site, .xyz, .online, .top, .club, .live. Charakteristickým rysem phishingu a dalších typů podvodů s kryptoměnami je vysoká úroveň detailů na vytvořených phishingových stránkách. Například na falešných kryptoburzách se často načítají skutečné údaje, jako třeba kurzy bitcoinů, z existujících burz. Útočníci si uvědomují, že lidé, kteří investují do kryptoměn nebo se o tuto oblast zajímají, jsou často technicky zdatnější než průměrný uživatel a takovéto pokusy o podvod jsou zpravidla sofistikovanější něž běžné útoky.

Jak se nestat obětí kyberzločinců.

·         Neotvírejte pochybné odkazy z e-mailů, SMS a zpráv na sociálních sítích a v komunikačních aplikacích.

·         Buďte opatrní, když vám někdo na internetu nabízí extrémně výhodné obchody.

·         Stahujte aplikace pouze z oficiálních zdrojů.

·         Používejte bezpečnostní řešení, které chrání před phishingem, podvody a brání nechtěnému stáhnutí a instalování nežádaného softwaru.

·         Před nákupem v internetovém obchodě dbejte zvýšené opatrnosti, obzvlášť pokud je společnost neznámá. Ve specializovaných databázích zaregistrovaných domén (tzv. stránky WHOIS) je dobré zjistit si informace o tom, jak dlouho doména existuje a kdo je jejím vlastníkem. Pokud je nově registrovaná a na soukromou osobu, neměli byste u obchodníka raději nakupovat.

Zveřejněno: 26. 08. 2021