Oběhová čerpadla jsou klíčovým prvkem vytápění už 95 let a nejnovější modely uspoří až 80 % energie!

Oběhové čerpadlo je dnes tržním standardem a je jím vybavena každá budova od velikosti rodinného domu až po velké průmyslové podniky, v nichž zajišťuje vytápění, chlazení i cirkulaci vody. Vynález oběhového čerpadla byl před 95 lety opravdovou revolucí ve vytápění a započal novou éru pro další vývoj a inovace v tomto odvětví.

Vynalezl ho v roce 1928 Wilhelm Opländer z rodiny zakladatelů společnosti Wilo, čímž výrazně zlepšil životní podmínky obyvatelstva. První oběhové čerpadlo bylo instalováno do dolu v německém Dortmundu pro horníky, kteří díky němu měli komfortní přístup k teplé vodě. Oběhová čerpadla získávala rychle na atraktivitě, což znamenalo velký úspěch nejen pro Wilo, ale také pro celou společnost.

Louise Opländer měl vždy velký zájem o zlepšení kvality života lidí. Jeho hlavní vizí byla touha zlepšit životní úroveň a hygienické podmínky obyvatel. Tyto cíle se mu podařily naplnit s pomocí jeho syna Wilhelma Opländera. Ten využil jeho myšlenky a studie jako základ pro další vývoj. V roce 1949 získal patent, když popsal první oběhové čerpadlo na vodní bázi s tzv. bezucpávkovým motorem. Tento zvláštní přístup rodiny Opländerů se propsal do firemní DNA společnosti Wilo, která se kromě výroby a vývoje čerpadel a čerpacích systémů věnuje globálním trendům jako je změna klimatu, urbanizace či nedostatek vody a energií.

„Aktuálním tématem a dlouhodobou vizí společnosti Wilo je úspora energií a globální snížení CO2. V rámci těchto témat jsme založili kampaň pod názvem Join the Ecolution, prostřednictvím které se snažíme seznámit veřejnost s možnostmi zvýšení energetických úspor společně se snížením CO2 prostřednictvím výměny zastaralých oběhových čerpadel. Přes to, že je každá budova vybavena oběhovým čerpadlem, tak jim provozovatelé domů nevěnují pozornost většinou až do chvíle, kdy přestanou fungovat. Právě stáří čerpadel je hlavním problémem. V České republice je každá druhá budova vybavena stále ještě vysoce nehospodárnými čerpadly z konce devadesátek, která vykazují velkou energetickou náročnost. Výměna těchto čerpadel přináší běžně až 80% úspory elektrické energie, ale i významné snížení množství CO2,“ vysvětlil aktuální problém na trhu s čerpadly Jan Cidlinský, výkonný ředitel WILO CS.

Úspory až 80 %, je to vůbec možné?

V uvedené citaci ředitele české pobočky Wilo nás zaujala informace o úsporách až 80 % a proto jsme se této otázce začali věnovat podrobněji. Je taková úspora vůbec možná? A přestože jsme už v jednom za našich článků rozebírali možnost úspor při použití oběhových čerpadel, která jsou (především ta starší) největším domácím žroutem energie, přinášíme další zajímavé informace. Představte si, že společnost Wilo uvedla nedávno na trh moderní oběhové čerpadlo, které fakt dokáže ušetřit až 80 % energie. Vidíte ho na úvodním obrázku.

V současné době, kdy dochází ke zdražování elektrické energie na území Evropy včetně České republiky je na čase začít přemýšlet, jaké spotřebiče pro chod domácnosti využíváme a jaké náklady jsou s nimi spojené. Vysokou spotřebou energie se jednoduše zbytečně vyhazují velké peníze a znečišťuje životní prostředí.

Již jsme se naučili kupovat energeticky úsporné ledničky, pračky nebo televize. Energeticky úsporná žárovka je dnes tržním standardem. Některé spotřebiče však nemáme denně na očích, ale přesto je využíváme každý den, například během topné sezóny. Hlavní příkladem mohou být právě oběhová a cirkulační čerpadla. Ve starších otopných systémech je stále hodně standardních čerpadel starších typů tzv. tří-rychlostních, které se vyznačují vysokou spotřebou elektrické energie s třístupňovým konstantním (manuálním) nastavením čerpadel.

V současné době již tyto produkty starého typu nedodržují tzv ErP směrnici. Dnes se prodávají elektronicky řízená čerpadla regulující otáčky, která nejenom že mají lepší nastavení a více funkcí, ale také šetří elektrickou energii až o 80 % oproti čerpadlům starého typu. Na grafu níže je srovnání běžných spotřebičů a oběhových čerpadel pro porovnání spotřeb elektrické energie. Cena elektrické energie je počítána 6 Kč/kWh a spotřeba jednotlivých spotřebičů je počítána jako průměr v českých domácnostech.

YouTube video představující nové moderní čerpadlo Wilo v angličtině s českými titulky simůžete spustit zde.

Nyní společnost Wilo představuje nejnovější a nejmodernější oběhové čerpadlo Stratos PICO splňující ErP směrnici, které nejenom šetří elektrickou energii, ale též díky funkci Dynamic Adapt Plus je oproti konkurenčním značkám elektronických čerpadel ještě úspornější a dokáže ušetřit až o 20 % navíc.

Co je vlastně funkce Dynamic Adapt Plus?

Tato funkce znamená automatickou regulaci výkonu čerpadla dle otopného systému. Oproti jiným značkám čerpadel průběžně vyhodnocuje a reguluje výkon čerpadla. Jednorázové přizpůsobí regulaci otáček na začátku instalace. Stratos PICO dokáže automaticky průběžné reagovat na změny v topném systému.

Velkou výhodou je snadná montáž, a hlavně jednoduché nastavení, a to již díky zmíněné funkci Dynamic Adapt Plus, kromě toho i díky velkému plně grafickému LED displeji s jednoduchým ovládáním pomocí zeleného tlačítka.

Nedílnou součástí nejmodernějších čerpadel je též konektivita. Čerpadlo Stratos PICO lze rozšířit o Wilo-Smart Connect modul BT a díky tomu získáte rozšířené digitální funkce, jako je monitorování a nastavení čerpadla, a zároveň uložení kontaktních údajů na instalačního technika v samotném čerpadle.

Abychom vám maximálně usnadnili získání informací o novém úsporném oběhovém čerpadle Wilo-StratosPICO, máme pro vás připraven odkaz na stránky, kde získáte veškeré informace.

Zveřejněno: 15. 11. 2023