Raději mobil než sex, věřili byste tomu?

Nový průzkum společnosti OnePlus ukazuje, že zatímco uzavření velké části Evropy v roce 2020 vedlo k omezení mobility, mobilní telefony a jejich nabíječky se staly ještě cennějším partnerem – a v některých případech významnějším než naši skuteční partneři.

Průzkum, který provedla společnost OnePoll pro OnePlus, oslovil uživatele smartphonů ve věku 18–35 let v celé Evropě s cílem zjistit, jak fyzická izolace ovlivnila používání telefonů. Výsledky ukazují, že s nimi máme velmi blízký vztah; více než 95 % respondentů spí ve stejné místnosti jako jejich telefony, téměř osm z deseti je má vždy na dosah a 77 % poprvé kontroluje telefon do patnácti minut po probuzení.

Dalším zjištěním průzkumu je, že jsme nablízku našim nabíječkám. Skoro polovina oslovených (43 %) připustila, že telefon nabíjí dvakrát nebo vícekrát denně, více než 170 respondentů uvedlo, že jej za 24 hodin připojí k nabíječce dokonce pětkrát nebo vícekrát!

Výzkum také ukázal, že Britové nabíjejí telefon s větší rezervou než jejich kontinentální bratranci – většinou dříve, než kapacita baterie klesne pod 50 %.

Vezměte si mého partnera, ale ne můj telefon!

Pozvednutí obočí si zaslouží vyhodnocení odpovědí na dotaz, co by za svůj telefon respondenti byli ochotní vyměnit. Více než 14 % Britů by se raději vzdalo sexu než času stráveného nad displejem. To je až nepochopitelné. V rámci celé Evropy téměř 5 % všech respondentů uvedlo, že by se raději vzdali svého partnera než svého telefonu, a to je téměř stejné množství, jako těch, kteří uvedli, že by se vzdali ledviny, pokud by si mohli svůj přístroj ponechat.

Průzkum také ukázal, že na celém kontinentu prudce vzrostlo používání mobilních telefonů – více než sedm z deseti respondentů používá telefony více od začátku pandemie. To uvedli zejména mladí lidé ze tří zemí – Francie 55 %, Itálie 56 % a Španělska 51 %.

Nomofobie na vzestupu

A jak je to s nomofobií, stavem panického strachu z toho, že nemáte funkční mobilní telefon. V Británii tento stav přiznává 32 % dotazovaných, což je více než v kterékoli jiné evropské zemi. Hned v závěsu je Španělsko s 30 %.

Průzkum poukázal i na další příznaky potenciální nomofobie – 13 % z dotazovaných nereaguje na zprávu, aby šetřili baterii, a jen 7 % by nepodniklo žádné kroky, aby se vyhnulo úplnému vybití telefonu. Ale jsou tu určité limity – jen 9 % lidí se raději na informaci zeptá cizího člověka, než by použili svůj telefon, 6 % by uvažovalo o používání telefonního automatu, aby zůstali v kontaktu.

Zdroj: OnePlus

 

Zveřejněno: 03. 02. 2021