Recenze Acronis True Image: Program, co řeší váš digitální život

Když jsem loni psal recenzi na předchozí verzi programu Acronis True Image 2020, netušil jsem, že autor, Sergej Beloussov, ještě dokáže přidat něco nového. Nová verze True Image 2021 je tady a opět jsme se dočkali nových – a potřebných – novinek, které se (opět) týkají bezpečnosti vašich dat.

Samotný program jsem kdysi recenzoval v době, kdy jsem potřeboval ve svém počítači vyměnit systémový disk za větší. Samozřejmě, na trhu bylo dostatek nabídek ve freewarových nebo sharewarových verzích, které, když došlo na koncovou úpravu, tedy přenos bitové kopie ze starého (menšího) disku na nový (vždy stejný nebo větší), chtěly po mně, abych zaplatil. Jednou pro vždy, bez možnosti vyzkoušení, do čeho vlastně jdu a jak to vlastně dopadne. Navíc informace od lidí v diskusích, kteří takové programy využili za stejným účelem, byly pro tyto programy ne příliš lichotivé a mnohdy takový přenos dat ze starého disku na nový nedopadl dobře.

Tehdy mi distributor produktů Acronis, společnost Zebra Systems, nabídla k recenzi program True Image. A vše se povedlo hned na první pokus. A ještě dokončím myšlenku, týkající se přenosu souborů na disk nový: zatímco nejprve bylo možné transferovat data vždy z menšího disku (co se týče velikosti disku) na stejný nebo větší (kapacitně), časem Acronis upravil aktuální verzi tak, aby byl možný transfer i na disk menší. To bylo v době, kdy se začaly používat disky SSD, které byly hodně drahé. Pokud to šlo, mohli jste si vybrat, co chcete přenést ze starého disku a čeho se musíte zbavit. Skvělá myšlenka.

Už tehdy mi v hlavě vyvstala myšlenka, že tihle holky a kluci z Acronisu přemýšlejí a nabízejí uživatelům věci, které mohou a budou ve své praxi určitě potřebovat.

Nová idea

A tak to šlo pár let, až se objevil zcela revoluční počin. To, že Acronis umí zálohovat a opět zpřístupnit zálohovaná data, pokud jste o ně nějakou podivnou operací přišli, je známé. To ostatně umí do teď. Ale že se stane prvním profesionálním bojovníkem proti vyděračským programům, tedy ransomwaru, to bylo jedinečné řešení, které ale změnilo způsob prodeje True Image. Samozřejmě, dodnes si tento program můžete koupit jako krabicovou verzi s platností licence na jeden rok, ale objevily se i varianty, které za stejnou cenu nabízely verzi s cloudovým úložištěm 250 GB na zálohu vašich dat na jeden rok s možností prodloužení o další rok. Zprvu Acronis dokonce nabízel věc nevídanou, kdy jste pro zálohování do cloudu měli neomezenou velikost dostupného prostoru pro vaše data. Ale hned rok následující byla tato možnost potichu omezena – a tak dnes můžete předplatné mít ve verzi s 250 GB úložného prostoru pro vaše data (za stejnou cenu, jako má krabicová verze) anebo s prostorem velkým 1 TB. Tady si musíte ale drobánko připlatit.

Aby bylo jasno, krabicová verze a licence na jeden rok s cloudovým úložištěm 250 GB stojí 1321 korun a vyšší licence na jeden rok s 1TB úložištěm pak 2644 korun. Ve všech případech jde o licenci pro jeden počítač. Můžete si však zkombinovat varianta pro domácí použití pro dva nebo tři počítače, samozřejmě pak můžete po jednání s distributorem zakoupit i více licencí, třeba pro vás celý pracovní kolektiv – tady se ceny určují individuálně nebo jsou pro firmu nabídnutá jiná, podobná, řešení.

I když… Data jsou pro účely zálohování i archivace komprimována, takže třeba aktuální zálohy v mém počítači (data) mají kolem 80 GB, i když velikost souborů ve všech zálohovaných složkách zabírají přes 98 GB. To jen abyste věděli, jak odhadnout velikost potřebného úložiště. Myslím si totiž, že varianta s 250GB cloudovým úložištěm Acronisu by měla v 90 % případů domácích uživatelů postačit. Samozřejmě pak je možné kdykoli provést i upgrade na vyšší verzi (s větším úložištěm) za výhodných podmínek.

Osobně využívám „vyšší“ verzi a 1TB úložištěm a tam si nechávám zálohovat data ze svého počítače, tedy opakuji, data. Nikoliv programy. Protože TB úložištěm pak většinu programů mám legálně pořízenou, mohu si je kdykoli znovu naistalovat a není tedy třeba zatěžovat zbytečnými přenosy dat síť. Zálohuji si i data v mobilním telefonu. Pro oba případy mám tuhle činnost nastavenu jednou v týdnu, takže na pozadí si pak True Image samo hlídá čas, kdy se má operace provést, a spustí ji. Nastavil jsem si dobu kolem oběda, kdy mívám počítač vždy zapnutý a nevadí mi „zahlcení“ sítě přenosem souborů k zálohování. Protože, pokud se zálohuje, je na počítači i místní síti zřetelná zahlcení a ostatní operace probíhají pomaleji.

Genialita tvůrců programu True Image vždy spočívala v tom (pokračuji, co jsem nakousl), že program True Image běžící na pozadí dokázal identifikovat záškodnické akce, které jsou třeba právě pro ransomware typické. Tedy změna obsahu souborů jejich zašifrováním, což proběhne pro celý disk a všechny jednotky a počítače v síti připojené, aby pak na konci oznámil, že vám dá heslo k odblokování, abyste si data zase převedli do čitelné podoby. Mnoho nemocnic i výrobních podniků zaplatilo za obnovu dat nemalé peníze, některé instituce se ale obnovy dat – i po zaplacení výpalného – nedočkaly. Heslo nefungoval a peníze zaplacené v bitcoinech nedohledatelně zmizely u podvodníka. Známé jsou rovněž případy, kdy uživatel zaplatil a po nějaké době (byť třeba i jen po jednom měsíci) byl napaden znovu. Někteří mizerové sice za opakované dodání nového hesla poskytli slevu, ale i tak, nervozita spojená s krádeží a znehodnocením dat, na nichž stojí výroba nebo lidské životy, je tu stále.

Principem činnosti při boji proti zmíněnému ransomwaru (ve zkratce) u True Image bylo, že pokud se změní obsah několika desítek či stovek souborů za sekundu, je to podezřelé – a někdo s vašimi daty manipuluje. Takže nasadil dalšímu řádění ransomwarových programů stopku a ohlásil to uživateli. Pokud ten na hlášku zíral jak zjara, pak mu True Image nabídl možnost zastavení řádění ransomwaru (což už udělal), pokud to šlo, odstřelení aktivní škodlivé ransomwarové úlohy a nabídl (nebo automaticky provedl, jak jste si to nastavili) obnovu dat z poslední provedené zálohy. Je to logické a tentokrát koukali na tuhle činnost především konkurenti Acronisu. Acronis prostě vymyslel obranu proti činnostem ransomwaru – logickou a proklatě účinnou a pro mnohé konkurenty se takové řešení stalo vzorem pro potlačování činnosti ransomwarových zlodějen. Nutno říct, že Acronis nasadil do tohoto systému i umělou inteligenci, takže činnost detekčních utilit se průběhu dalších aktualizací neustále zlepšovala a přizpůsobovala (a přizpůsobuje stále) inovacím, které ransomwaroví zloději používají. Umělá inteligence dokáže poznat nové útoky ještě před tím, než jsou přidány do možností samotného softwaru, jde o tak zvané „zero-day“ útoky. Kdy zloději jsou napřed před ochranáři programů, protože nalezení, detekce činnosti a vytvoření aktivních a funkčních „náplastí“ přeci jen chvíli trvá.

Co je tedy nového v True Image 2021

Tak především, vše, na co jste byli zvyklí – včetně transportu vašich dat z jednoho systémového disku na jiný o libovolné velikosti – zůstalo na svém. Acronis dále umí automaticky zálohovat celé disky nebo jen vybraný obsah, jak jsem zmínil v úvodu článku (není třeba zálohovat znovu instalovatelné programy), umí synchronizovat data umístěná v různých zařízeních (to je důležité k tomu, pokud data nemáte uložena v cloudu s možností přístupu z vámi vybraných zařízení nebo je v cloudu uložená mít nechcete či nemůžete), aby vám v patřičných adresářích tato data byla stále v aktuální podobě neustále k dispozici. Už po několik verzí dovede True Image analyzovat váš počítač a doporučí k archivaci data, která se na disku dlouho „válí“ a jsou vlastně „mrtvá“, tedy dlouho nepoužívaná. Tato data pak přesune do archivu. Do archivu ale můžete zamést nepoužívaná data i vy sami (například, pokud dokončíte nějaký projekt), ale v případě potřeby některých souborů z tohoto archivu jej stále máte „na dostřel“ a můžete si požadovaná data nechat obnovit.

Samozřejmě tu máte i staré známé utility, které vám pomohou s obnovením funkčnosti počítače nebo paměťového zařízení, jak jste byli doposud zvyklí. Dokonce je stále aktivní možnost nechat si do bezpečného a „uzavřeného“ prostoru na disku nechat nainstalovat aplikace, o kterých nic nevíte – a zde je i v chráněném režimu spustit, aniž by mohly ovlivnit chod vašeho počítače ba změnit třeba pořadí zavádění programů nebo obsah registrační databáze. Zde (pokusně) nainstalované aplikace mají šanci se předvést – a pokud je jejich činnost zaměřená ne na uspokojení vašich potřeb, ale na likvidaci a krádež vašich dat, můžete je nechat ihned „odstřelit“.

A teď k tomu, čím Sergej Beloussov a jeho tým z Acronisu překvapil uživatele v nové verzi. O tom, že True Image je účinný prostředek, který výše popsaným způsobem může ochránit vaše data proti ransomwarovým útokům, už víte. Během aktualizací v předchozí verzi ale přišla další silná ochrana proti kryptojackingu, tedy vykrádání účtů.

Nyní je True Image schopen bránit vás a váš počítač proti veškerému malwaru. V centru pozornosti je právě už zmíněná umělá inteligence, která dokáže plácnout po křídlech malware, kterého se denně objevuje (podle výzkumů Acronisu) na 350 tisíc! V reálném čase tedy na pozadí běžící aplikace True Image tedy dokáže rozpoznat a včas zastavit projevy tohoto druhu nekalé činnosti.

Tady však pro mnohé uživatele přichází drsný okamžik rozhodnutí. True Image zjistí, že pokud používáte nějaký program pro ochranu počítače (v našem případě – viz obrázek, True Image detekoval systém ESET), doporučí jej vypnout. Pokud tak učiníte, svěřuje starost o data True Image, v případě, že program ponecháte zapnutý, může docházet ke kolizím. Na to upozorňuji – a čemu budete věřit více, nechávám zcela na vás.

Jako přídavek dokáže rozpoznat i podvodné stránky na webu, otevírané v prohlížeči, dokáže ochránit i videokonference a utajit jejich obsah před zraky osob, „kterým do toho nic není“. Spolupráce true Image se zaměřuje na spoustu nejpoužívanějších programů různých firem, které jsou ve videokonferencích standardem.

Vylepšeno bylo i zálohování, takže nyní můžete zálohu nechat spustit třeba „jen“ ve virtuálním počítači a ne „naostro“ přímo v tom vašem, ve kterém máte „ostrá“ data.

Když tak sleduji novinky, které „Sergejobeloussovci“ připravují, mám ten dojem, že to, co se objevuje v nových verzích, má svou logiku a je čím dál tím víc potřebné. A týká se i maličkostí, tak třeba že při skenování souborů nemůže při analýze dojít k zahlcení procesoru, protože data jsou procesoru dávkována tak, aby zbyl strojový čas i na ostatní úlohy. Zkuste při skenování vašeho počítače nějakým antivirovým programem třeba provádět jinou činnost, například pracovat v Excelu s větší tabulkou, a uvidíte, že dochází ke zpoždění při vyplňování buněk nebo při přepočtu závislých buněk v tabulkovém procesoru.

A ještě něco, co se nepřímo týká krize kolem COVIS-19, jak to shrnul Sergej Beloussov, zakladatel a šéf Acronisu: „Vedle hrozby náhodného smazání či hardwarového selhání jsou domácí počítače pod rostoucími útoky chytrých hackerů. V důsledku aktuální situace FBI registruje 400% nárůst kybernetických incidentů, protože útočníci vědí, že domácí systémy nejsou tak chráněny jako ty v kancelářích. Zálohování bez kybernetické bezpečnosti je dnes nedostačující stejně jako kybernetická bezpečnost bez zálohování. Acronis True Image 2021 poskytuje snadný, účinný a bezpečný způsob kybernetické ochrany do současné doby.“

A něco na tom sakra je! A už kvůli tomu, tedy vyššímu pocitu jistoty, pokud pracujete z domova, stojí za to, zamyslet se, zda by se přeci jen vyplatilo si Acronis True Image pořídit, aktivně používat, a tak účinně chránit svá data.

Těch novinek v příchozí verzi Acronis True Image 2021 je víc, a popsat je by bylo na dalších několik obrazovek – a principy řešení by zabraly ne málo vašeho drahocenného času. Takže jedním slovem hodnotíme novou verzi Acronis True Image 2021 opět jako velmi povedenou a přínosnou pro vás i váš počítač a jistě si zaslouží nejvyšší ocenění.

Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: Vynikající!

Digitální domácnost je mediálním partnerem iniciativy „Buď Cyber Fit!“ společnosti ZEBRA SYSTEMS, jež má za cíl upozorňovat na současná rizika kybernetické bezpečnosti. Více na www.budcyberfit.cz.

Shrnutí: Acronis True Image stále roste a jeho možnosti odpovídají digitální době. Kromě aktivit, na které jsme si zvykli, přibývají stále nové funkcionality, které bojují s rivaly, kteří se vám stále snaží ukrást nebo zprznit vaše data. Nově True Image 2021 s umělou inteligencí v zádech bojuje aktivně proti malwaru jeho zákrokům, ochání vaše videokonference a dokáže dávkovat práci upocenému procesoru ve vašem počítači, aby mu zbyl strojový čas i na ostatní aplikace. Snad to nebude znít jako laciná reklama, ale během testu jsme došli k závěru, že peníze zaplacené za tento nástroj digitálního věku nejsou vyhozené, ostatně základní verze předplatného stojí míň než plná nádrž paliva pro vašeho plechového miláčka. Když budete dva týdny chodit pěšky, máte jistotu, že nepřijdete o svá data, navíc máte možnost po jeden rok neustále přijímat novinky a inovace od Acronisu. Můžete být jisti, že pokud by se objevila nějaká nová škodlivá infiltrace, za několik dní po její analýze se určitě objeví „ochranný postřik“ i v tomto programu.

uploaded pictureuploaded pictureuploaded pictureuploaded pictureuploaded picture

Zveřejněno: 25. 09. 2020