Romantické výdaje vzrostly za poslední desetiletí o 548 %

Romantici na nákupech utrácejí před svátkem sv. Valentýna stále více. Podle každoročně sestavovaného ukazatele Mastercard Love Index vzrostly za posledních deset let valentýnské výdaje ve světě celkově o 180 procent, v Evropě dokonce o 648 procent. V Čechách se pak romanticky podbarvené výdaje za posledních deset let zvýšily o 548 procent, v případě květin až o neuvěřitelných 1806 procent.

Dárky k letošnímu Valentýnu na internetu obstaralo 43 procent Čechů. Ti se začali přiklánět také k místním prodejcům: 41 procent se chystá letos nakupovat v sousedství. Vzhledem k aktuálním opatřením si Češi plánují na Valentýna uvařit něco dobrého, vyrazit na romantickou procházku parkem či domovským městem.

Studie Mastercard Love Index poskytuje podrobný pohled na nákupní chování a trendy v souvislosti s nejromantičtějším dnem roku prostřednictvím analýzy transakcí platebními kartami po celém světě. V Čechách se za posledních deset let počet nákupů dárků a prožitků zvýšil o ohromujících 2 863 procent. Výrazný růst tak zaznamenaly i jednotlivé položky, jako jsou například květiny (1 806 procent) či návštěva restaurace (1037 procent). Z evropských zemí se v loňském roce za květiny nejvíce utrácelo v Rusku, Švédsku a Spojeném království. Meziročně se zvyšovaly i výdaje za šperky. Ty za posledních deset let vzrostly v Evropě celkem o 119 procent, v Čechách dokonce o 253 procent. Za šperky se nejvíce utrácí v Itálii, následuje Spojené království a Rusko.

Pro letošní rok, s pokračujícími omezeními v důsledku přetrvávající pandemie, se pro zamilované páry na přední místa žebříčku oblíbenosti dostala domácí kuchyně, romantické procházky parkem či městem, domácí piknik nebo herní večery. Letos bude českým zamilovaným párům na Valentýna nejvíce scházet právě romantická večeře v restauraci, kterou si však až 54 procent vynahradí večeří uvařenou doma.

V průběhu posledních deseti let stabilně rostlo i nakupování na internetu a počet online nákupů uskutečněných v období před svátkem sv. Valentýna se tak za toto období zvýšil o celých 572 procent, v Čechách pak o neuvěřitelných 6542 procent. Téměř polovina (43 procent) dotazovaných Čechů uvedla, že na internetu bude valentýnské dárky nakupovat i letos. Mnoho českých spotřebitelů ovšem také podporuje své místní prodejce: 41 procent se chystá květiny a dárky nakupovat ve svém sousedství.

Pandemie sice brání lidem, aby navštěvovali své blízké, na lásku je ovšem krátká. Téměř každý pátý (18 procent) český respondent si za poslední rok našel prostřednictvím internetu vztah a 14 procent uvedlo, že měli rande prostřednictvím videohovoru, např. přes aplikaci Zoom či FaceTime. Téměř každý třetí (32 procent) byl na romantickém rande či procházce s dodržením odstupu a necelá čtvrtina (24 procent) respondentů se za poslední rok přihlásila na seznamovací stránky nebo do seznamovací aplikace.

Studie také ukazuje, jak se za poslední rok změnily postoje k partnerským vztahům. Sv. Valentýn v roce 2021 tak může být tím doposud nejpromyšlenějším: 45 procent respondentů (v Čechách pak 36 procent) v průzkumu uvedlo, že vymýšlení dárků věnuje letos daleko více úsilí a 46 procent (36 procent Čechů) má v tomto roce daleko kreativnější plány než dříve.

Co Češi plánují na sv. Valentýna 2021:

1.       Domácí kuchyně 54 %

2.       Procházka v parku 26 %

3.       Procházka domovským městem 19 %

4.       Domácí piknik 19 %

5.       Herní večer 16 %

6.       Filmový maraton 15 %

7.       Jídlo s sebou 7 %

8.       Domácí lázně 7 %

9.       Virtuální rande (Zoom, FaceTime apod.) 3 %

10.   Piknik v parku 1 %

 Doprovodný obrázek: Pixabay

Zveřejněno: 12. 02. 2021