Step-by-step 4: NAS QNAP TS-233 – aplikační vymoženosti

Pro novou TS-233 je k dispozici nejnovější operační systém QTS 5.0 s bohatými aplikacemi NAS pro domácnosti a firmy.

Těmi nejzákladnějšími jsou:

Ø  File Station zjednodušuje přístup k souborům NAS, jejich sdílení a správu prostřednictvím webového prohlížeče;

Ø  Hybrid Backup Sync můžete snadno zálohovat soubory z NAS do cloudu nebo jiného NAS a splnit tak strategii zálohování 3-2-1;

Ø  Qsync (ala Dropbox) umožňuje efektivní synchronizaci souborů mezi více uživateli a zařízeními.

Ø  Díky multimediálním aplikacím, jako jsou QuMagie, Video Station a Music Station, mohou uživatelé QNAP NAS centrálně ukládat a spravovat všechny své fotografie, videa a hudební soubory.

Ø  TS-233 navíc podporuje technologii ARM NEON, která urychluje zpracování videa pro lepší zážitek ze zábavy.

Možnosti QNAP NAS TS-233 jsou velmi rozmanité a zařízení splní a možná dokonce předčí vaše očekávání. Díky nabízeným aplikacím můžete nechat nainstalovat do NAS širokou škálu aplikací, které pro operační systém QTS výrobce nabízí. Samozřejmě, že si každý z vás najde tu svou pro něj potřebnou a užitečnou.

Jednou z aplikací, na kterou upozorníme, MARS (Multi-Application Recovery Service), jenž slouží na zálohování, obnovu či migraci WordPressu.

Bohužel nemáme tolik místa, abychom rozebrali všechny možnosti, proto vás odkážeme na stránku QNAP, kde jsou zobrazeny všechny aplikace seřazené podle využití.

Přesto bychom ale na závěr vyzdvihli několik aplikací, které jsou podle našeho názoru důležité a kvůli kterým se vyplatí NAS TS-233 používat.

Zálohování a obnovení souborů

Upozorňujeme na možnost zálohování pomocí aplikace Hybrid Backup Sync, díky které můžete – jak víte z předchozích řádků – uplatnit pravidlo 3-2-1. To znamená, že v jeden okamžik máte tři kopie svých dat, z nichž dvě budou na místních zařízeních (například v počítači a na NAS) a jedna mimo domov či kancelář. To znamená třeba na cloudovém úložišti. Jedině tak máte možnost v případě ztráty dat (buď nějakým útokem nebo selháním hardwaru počítače) data obnovit do bodu, ve kterém byla záloha provedena. A právě zmíněná aplikace umožní spravovat vytváření záloh v nastaveném časovém plánu, a to na různá místa a i zařízení. Je to snadné a efektivní.

Možná byste měli vědět i o nové aplikaci MARS (Multi-Application Recovery Service), která vám vzorně poslouží pro zálohování a případné znovuobnovení dat, bude-li to třeba, ale i pro migraci dat do prostředí jiného počítače.

Účinná ochrana proti ransomwaru

K tomu, aby NAS mohl účinně bojovat proti ransomwaru, musí podporovat tak zvané snímky. A jejich vytváření NAS QNAP TS-233 podporuje. Zde máte možnost získat víc informací o nich.

Aby celá věc fungovala, musíte pravidelně (podle nějakého časového plánu), nejlépe automaticky zálohovat pro vás důležité soubory a data z počítačů do zařízení NAS. Uživatelé Windows mohou používat bezplatný nástroj NetBak Replicator a uživatelé macOS mohou používat Time Machine. Aplikaci pro QTS Hybrid Backup Sync pro NAS lze také použít k zálohování a synchronizaci souborů a dat. A možná je to i výhodnější.

Po zálohování souborů použijte aplikaci „Úložiště a snímky“ k vytvoření víceverzových snímků vašeho NAS. Výsledné soubory snímků jsou malé a lze je rychle zálohovat na jiný NAS nebo zařízení, čímž zdvojnásobíte účinnost své ochrany dat, aniž byste potřebovali velké množství úložného prostoru. Maximální počet snímků závisí na vašem modelu NAS a nainstalované paměti. V každém případě, QNAP deklaruje, že úplně všechny jeho QNAP NAS zařízení Snímky podporují. Více informací naleznete ve výše uvedeném odkazu.

QNAP blokové snímky jsou ukládány oddělené od souborového systému a zůstávají v bezpečí, i když je souborový systém napaden ransomwarem. V případě, že váš počítač (i sdílené složky z NAS) byl ransomwarem napaden a ten už začal kryptovat vaše soubory, nebo zjistíte aktivitu ransomwaru či se vám zobrazí zpráva o výkupném, okamžitě odpojte počítač od internetu. Infikovaný počítač byste měli také odpojit od místní domácí nebo firemní sítě včetně odpojení kabelů! V QTS systému v zařízení NAS otevřete aplikaci „Úložiště a snímky“ a vyberte „Snímky“. Zobrazí se seznam souborů snímků uspořádaných podle času. Vyberte snímek pořízený před útokem ransomwaru a obnovte jej do nové složky. Vaše soubory by nyní měly být obnoveny a připraveny k použití. Soubory v infikované složce (nebo infikovaných složkách) lze nyní bezpečně odstranit a nahradit je těmi, které jste „vytáhli“ za záložních souborů. Malé upozornění: počítejte s tím, že obnovená data budou odpovídat stavu, ve kterém byla v době zálohování. Pokud jste tedy prováděli nějakou práci poté, zřejmě o ni přijdete. Ale i přesto je toto řešení velmi účinné.

QNAP má lék na všechno

Na stránkách výrobce najdete spoustu informativního materiálu nejen k funkčnosti zařízení jako takového, ale i spoustu videí (většina je v angličtině), které vám pomohou s rozjezdem a nastavením různých aplikací, multimédií, zálohování i s obnovou dat. Dá se říci, že stránky výrobce jsou velmi přehledné a dobře zpracované, jedinou výhradu máme k některých použitým výrazům (například slovo Bay bychom nahradili výrazem slot nebo šachta pro lepší srozumitelnost). V některých případech jsou informace na vysoké technické úrovni, takže jim „běžný uživatel“ nemusí v prvním přiblížení (čtení) rozumět, to je třeba kapitola o RAID, kdy QNAP přepokládá určité znalosti o tomto systému zapojení disků, což ale opět pro „běžné uživatele“ nemusí být srozumitelné. Nicméně stránky hodnotíme i přesto na velmi dobré úrovni.

Kalkulačka RAID

Na úplný závěr miniseriálu vám chceme poskytnout odkaz na stanovené úrovně RAID včetně vysvětlení a výpočtu dostupného místa při použití RAID různé úrovně. To proto, abyste se mohli zorientovat pro případ, že byste chtěli použít NAS s více šachtami. Těch má QNAP v nabídce obrovské množství pro různé příležitosti a oblasti použití.

A ještě jedna věc. NAS QNAP TS-233 je dostupný i ve verzi se čtyřmi šachtami, jeho označení je pak TS-433.


Hodnocení DigitálníDomácnosti.cz: Vynikající.

Shrnutí: NAS QNAP TS-233 je malé, tiché, ale přesto výkonné dvoudiskové zařízení, které s přehledem splní požadavky domácích uživatelů a malých firem. Použitý operační systém NAS, QTS 5.0 je velmi přehledný a efektivní a nabízí logicky seřazené volby pro nastavení NAS a výběr aplikací k instalaci.

 

Zveřejněno: 12. 08. 2022