Záložní napájecí zdroj pro hráče, který navíc chrání počítač

Počítačoví hráči jsou specifickou skupinou uživatelů, která stále do značné míry preferuje a nejspíš ještě dlouho bude upřednostňovat tradiční počítačové sestavy před notebooky. Kromě vyššího výpočetního i grafického výkonu dává klasická sestava hráčům možnost upgradovat jednotlivé komponenty.

Jednou z mála nevýhod sestavy je však okamžité vypnutí počítače v případě výpadku proudu. Těmto situacím pomáhá předcházet speciální záložní napájecí zdroj.

Záchrana při výpadku proudu

Výpadek proudu a následné okamžité přerušení hry je noční můrou všech zapálených hráčů. Předejít podobné situaci lze v podstatě jediným způsobem, a to použitím vhodného záložního napájecího zdroje. Díky své konstrukci dokáže takový zdroj během zlomku vteřiny přepnout napájení počítače a nezbytných periferií z elektrické sítě na vestavěnou výkonnou baterii tak, že to hráč ani nezaregistruje. V té chvíli upozorní zdroj uživatele zvukovým signálem o přerušení napájení ze sítě a hráč má dost času na to, aby bezpečné hru uložil a ukončil, nebo pokračoval dál, sledoval dobu, po kterou baterie záložního zdroje ještě vydrží, a doufal, že elektřina mezitím naskočí. Většina záložních zdrojů je koncipována primárně pro kancelářské využití, ukázkovým příkladem zdroje optimalizovaného pro hráče je pak APC Back-UPS Pro Gaming 2200VA.

Dvě standardní elektrické zásuvky a jeden běžně používaný konektor pro napájení počítače (IEC C13) zajišťují v případě výpadku proudu dodávku elektřiny pro PC nebo konzoli, monitor i router. Na předním panelu jsou navíc instalovány tři USB konektory (2× USB-A a 1× USB-C) pro napájení či nabíjení dalších zařízení i během výpadku proudu. Tato konfigurace zabrání ve většině případů i výpadku internetu a umožňuje plynulé pokračování online hraní. Displej informuje o stavu nabití baterie a také o čase, po který ještě dokáže zásobovat zdroj všechna připojená zařízení při stávajícím odběru. Hráče potěší i atraktivní nastavitelné LED podsvícení displeje a dalších prvků zdroje.

Komplexní ochrana počítače i dalších cenných zařízení při přepětí

Všechny zmíněné výstupní zásuvky jsou mimoto vybaveny přepěťovou ochranou, která zabraňuje poškození nebo zničení zapojených zařízení při nepředvídatelném přepětí v síti v důsledku poruchy nebo třeba zásahu domu bleskem. Kromě výše uvedených zásuvek obsahuje zdroj ještě jednu identickou sadu tří zásuvek/konektorů, které poskytují stejnou ochranu před přepětím i dalším zařízením, která nejsou připojena na baterii.

Jak to funguje

Záložní napájecí zdroj je trvale zapojen do elektrické zásuvky, což umožňuje udržování vestavěné baterie v nabitém stavu a zařízení je neustále připraveno na potencionální výpadek proudu. Ve chvíli, kdy k němu dojde, přepne elektronika během přibližně 8 ms napájení na baterii a zajistí plynulé napájení tří spotřebičů zapojených do příslušných zásuvek. Baterie dokáže napájet uvedená zařízení výkonem až 1320 wattů. Pokud je plně nabitá, zajistí napájení zařízení uvedeným výkonem až po dobu 30 minut.

Vestavěná olověná baterie má v závislosti na reálném používání životnost tři až pět let a v servisním středisku ji lze vyměnit za novou. Záložní napájecí zdroj APC Back-UPS Pro Gaming 2200VA je v prodeji například na e-shopu CZC za cenu 10.899 Kč.

Zveřejněno: 06. 05. 2024